poniedziałek, 11 grudnia 2023

Speed-Ball: Gra, która przekracza granice i wychowuje młodych mistrzów    

Speed-ball to sport, który choć może nie jest tak powszechnie znany jak piłka nożna czy koszykówka, zyskuje coraz więcej entuzjastów na całym świecie. Ta dynamiczna dyscyplina, łącząca w sobie elementy tenisa, squasha oraz badmintona, ma swoje korzenie w Egipcie, gdzie została wymyślona w latach 60. XX wieku przez Mohameda Lotfiego. Od tamtej pory speed-ball zdobywa międzynarodową arenę, docierając również do Polski i oferując młodzieży szansę na rozwój w niecodziennym sporcie.


Żródło: decathlon.pl

Historia Speed-Ball na Świecie

Speed-ball powstał z potrzeby stworzenia sportu, który byłby zarówno emocjonujący, jak i dostępny dla szerokiego grona osób niezależnie od ich kondycji fizycznej i umiejętności. Lotfi, egipski trener tenisa, poszukiwał sposobu na poprawę szybkości i refleksu swoich podopiecznych, co doprowadziło do wymyślenia gry z użyciem specjalnej paletki i piłki zawieszonej na elastycznym sznurze. Z biegiem lat sport ten zaczął zyskiwać popularność poza granicami Egiptu, docierając do krajów Europy, Azji, a nawet Ameryki Północnej.


Żródło: decathlon.pl
Speed-Ball w Polsce

W Polsce speed-ball jest wciąż sportem niszowym, ale systematycznie rośnie liczba jego sympatyków i osób aktywnie uprawiających tę dyscyplinę. Kluby i sekcje speed-ballowe powoli zyskują na znaczeniu, organizując lokalne turnieje i promując grę wśród dzieci i młodzieży. Polski Związek Speed-Ball, choć wciąż w fazie rozwoju, stara się umocnić pozycję tego sportu na krajowej arenie oraz wspierać młode talenty.

Żródło: decathlon.pl


Zalety Speed-Ball dla Dzieci i Młodzieży

Speed-ball, jako sport, ma wiele zalet, zwłaszcza dla rozwijających się dzieci i młodzieży. Oto kilka z nich:

  1. Rozwój koordynacji i refleksu – szybka wymiana piłki wymaga od graczy nie tylko dobrego refleksu, ale również doskonałej koordynacji ruchowej. Praktykowanie speed-ballu pozwala na rozwijanie tych umiejętności w zabawny i angażujący sposób.

  2. Poprawa kondycji fizycznej – gra w speed-ball jest intensywnym treningiem, który wzmaga wytrzymałość i poprawia ogólną kondycję ciała. Jest to świetny sposób na utrzymanie formy fizycznej u dzieci i młodzieży.

  3. Rozwijanie umiejętności taktycznych – speed-ball wymaga nie tylko szybkości, ale również strategicznego myślenia

Więcejn informacji znajdziecie na https://worldspeedball.eu/
Aktualną listę klubów możecie znaleźć po TYM adresem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz