sobota, 3 stycznia 2015

10 rad jak się zachować na rozmowie kwalifikacyjnej


Przeprowadziłem ponad 1000 rozmów kwalifikacyjnych, przeglądałem ponad 10000 CV. Mam dla Was 10 prostych rad jak nie paść w przedbiegach. Nie gwarantuje, że dostaniecie robotę ale przynajmniej zwiększycie swoje szanse.

  1. Dowiedz się czegoś o firmie przed rozmową. Czegokolwiek. Przeglądnij ich stronę internetową, poszukaj na forach, użyj google. Nie musisz znać historii na pamięć, ale musisz wiedzieć czym się zajmuje.
  2. Nie podawaj "śledzia". Uściśnij rękę jak facet, który zna swoją wartość i nie był miękkim robiony. Z drugiej strony nie przesadzaj i nie ściskaj z całej siły.
  3. Weź sobie długopis lub ołówek żeby zająć dłonie. Wybierz taki, który nie ma możliwości klikania i nie ma zatyczki która klika jak się ją zakłada. Czasem lepszą opcją jest ołówek - jest cichy. W sytuacji stresowej czasem bezwiednie zaczynamy zabawę w klikanie co jest irytujące dla pozostałych osób w sali.
  4. Nie bądź zanadto wyluzowany. Dostosuj swoje zachowanie do wieku i pozycji pozostałych. Bądź uśmiechnięty i wyprostowany.
  5. Spodziewaj się niespodziewanego. Wiele firm stosuje "dziwne" pytanie niezwiązane na pierwszy rzut oka ze stanowiskiem. Chodzi o to jak poradzisz sobie z nowym zadaniem, z nagłymi zmianami.
  6. Umieść w CV wszystkie swoje stanowiska. Nawet te, które według ciebie są nieistotne mogą pokazać Twoje dodatkowe umiejętności. Praca wakacyjna na budowie - extra, żadna praca nie hańbi i znasz smak pracy własnych rąk.
  7. Zamiast pisać litanię w hobby typu sport, kino, itp. wpisz jedno, dwa. Niech to będą takie o których możesz opowiadać przez godzinę z pasją w oczach.
  8. Jeśli czegoś nie wiesz, nie ściemniaj. Lepiej powiedzieć teraz niż potem się zbłaźnić. Osoby które dokonują wybory nowych pracowników nie lubią popełniać błędów. Jeśli je popełnią, szybko je naprawiają po okresie próbnym...
  9. Poszukaj w internecie podstaw savoir vivre i kanonów stroju biznesowego. Wiele osób jest wyczulonych na białe skarpety, sportowe obuwie do krawata czy zapiętą pod szyję koszulę bez krawata. Dress code w biurze może być inny - rozmowa kwalifikacyjna to inna bajka.
  10. Upewnij się, że dobrze zrozumiałeś zadanie jakie masz wykonać. Najgorsza rzecz to stracić czas na zadanie które nie zostanie ocenione bo zostało zrobione błędnie. Szkoda Twojego i ich czasu.


Photo credit: David Blackwell. / IWoman / CC BY-ND

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz