poniedziałek, 5 października 2015

Jak rozmawiać z Dziećmi o... pedofilii


Czy z 3-4 latkiem można rozmawiać o pedofilii? Jak wytłumaczyć Dziecku, że są ludzie dobrzy i źli. Tacy, którzy chcą pomoc i tacy, którzy chcą wykorzystać? Jak to zrobić delikatnie i w formie zabawy? Czy małe Dziecko może wyznaczyć granice swojej prywatności. Wydaje mi się, że tak.Oglądałem ostatnio jakiś program w TV, gdzie mądre głowy debatowały właśnie na ten temat. Padła tam jedna fantastyczna, praktyczna rada, która ja już zastosowałem, a dziś chciałbym się nią z Wami podzielić.
Nikt nie lubi jazdy w środkach komunikacji miejskiej, szczególnie kiedy jest tłok. Dystans pomiędzy ludźmi w tramwaju jest mało komfortowy. Często zdarza się, że stoimy oddaleni o 20-30 cm a to jest już odległość "intymna" na którą zazwyczaj pozwalamy partnerom, dzieciom, osobom najbliższym. Dystans "społeczny" zaczyna się od 120 cm, jednak trudno go zachować. Pobawcie się z Dziećmi, nawet 3-4 letnimi w określanie, kto może zbliżyć się do Dziecka na jaką odległość.
- Teraz jestem obcym panem. Mogę tutaj stać? - 2-3 metry od Dziecka
- A tutaj? - (1 m)
- A może tutaj? - (30-40 )cm

Tak samo udając Babcie, Dziadka, Tatę, Mamę, itd. Nauczcie przy okazji jak mówić "Nie", jak zachowywać komfortowy dla Dziecka dystans z obcymi.

Kolejnym "ćwiczeniem" jest określanie stref na ciele. Zapytajcie się Dziecka, kto może je głaskać po głowie? Tata, Mama, Babcia, Dziadek, Sąsiadka, Ciocia Zosia, Ciocia Basia, Wujek Piotrek, itd.
Kto może dotykać Twojego brzuszka? Tata, Mama, Babcia, Dziadek.... a Ciocia Basia i Wujek Adam już nie.
A kto może dotykać Twojego łokcia, Twojego policzka, Twojej pupy, itd...?

Pomóżcie Dziecku określić strefy, osoby i granice. Podpowiedzcie jak ma reagować, kiedy ktoś przekracza te granice?

Powyższe ćwiczenia można wykorzystać jako zabawę nawet z 3-4 letnim Dzieckiem. Polecam też powtarzać co jakiś czas.

Pamiętajcie, że nie ma 100% sposobu, żeby uchronić nasze Dzieci przed pedofilią i  złym dotykiem. Możemy jedynie zmniejszyć prawdopodobieństwo, że nasze Dzieci w kluczowym momencie poddadzą się. Będą wiedziały co jest dobre, a co złe i w odpowiedni sposób zareagują.Zdjęcie:FreeImages.com/Karolina Michalak
Karolina Michalak

FreeImages.com/Artist’s Member Name.
FreeImages.com/Artist’s Member Name.
FreeImages.com/Artist’s Member Name.
FreeImages.com/Artist’s Member Name.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz