poniedziałek, 21 grudnia 2015

Telefon dla Dziecka - co jest na rynku?

Podczas ostatnich wakacji Baczek spędzał sporo czasu u Babci, jeżdżąc z kolegami na rowerach po okolicy, bawiąc się w "bazy" w krzakach, na drzewach i okolicznych placach zabaw. Odwiedzał też kolegów w ich domach. Babcia codziennie spędzała kilka kwadransów, żeby namierzyć wnuka i zgarnąć na obiad. Pojawił się wtedy pomysł zakupu telefonu dla Bączka. Z drugiej strony nie chcieliśmy aby telefon stał się narzędziem do grania i przeszkadzał w nauce czy zabawie na wolnym powietrzu. Rozpocząłem analizowanie rynku produktów dla Dzieci jak również zwykłych telefonów bez opcji grania czy oglądania filmików na YouTube'ie.


Ostatecznie do finałowej trójki zakwalifikowały się 3 opcje:
1.      Zwykły telefon komórkowy bez dotykowego wyświetlacza (jakiś starszy model Nokii np.).
2.      Telefon dla dzieci w formie zegarka (np. Wristy, Lg Kizon).
3.      Smartfon z opcjami rodzicielskimi (np. Nexo Smarty).
Zwykły telefon bez dotykowego wyświetlacza - taki telefon miał chyba każdy z nas przed "epoką" smartfonów.

+ nie ma gier (dobra jest wąż czy pasjans ale ich nie liczę),
+ nie ma przeglądarki internetowej,
+ nie ma YouTube'a,
+ bateria trzyma do tygodnia,
+ wytrzymalszy niż smartfon,
+ niski koszt,
+ prostota obsługi

- brak możliwości lokalizacji dziecka,
- inne dzieci mogą się wyśmiewać z takiego telefonu (tak, takie rzeczy tez musimy wziąć pod uwagę bo możemy zrobić więcej szkody niż pożytku),
- brak blokady połączeń przychodzących - każdy może do dziecka zadzwonić,
- brak blokady połączeń wychodzących.

Nie musimy nic ustawiać, konfigurować czy parować. Wkładamy kartę i działa przez kilka dni bez ładowania. Mały, zgrabny, wytrzymały. Służy tylko do dzwonienia i smsowania.

Telefon dla dzieci w formie zegarka - Ta forma bardzo mnie zaciekawiła bo jest prosta w użyciu i stosunkowo mała. Prosiłem producenta Wristy o podesłanie egzemplarza do testów jednak nikt się nie odezwał. 

+ mały,
+ brak gier,
+ brak przeglądarki internetowej,
+ brak YouTuba'a,
+ bateria trzyma do 72h [1],
+ dziecko ma je przy sobie na nadgarstku,
+ ograniczona liczba numerów z którymi dziecko może się kontaktować,
+ możliwość lokalizacji,


- dyskusyjny design,
- również w tym przypadku miałbym obawy o reakcję rówieśników,
- tylko wbudowany głośnik co wyklucza prywatność rozmów[2],

Byłem bardzo ciekaw tego produktu szczególnie, że firma Wirsty jest firmą Polską. Ciekawy design tego zegarko-telefonu i jego wielkość mogą się sprawdzić w codziennym użytkowaniu.
Smartfon z opcjami rodzicielskimi – to nic innego jak prosty smartfon na Androidzie ze specjalną nakładką dla rodziców pozwalającą kontrolować i konfigurować telefon zdalnie. Dzięki uprzejmości firmy NavRoad miałem możliwość (a w zasadzie Bączek miał) przetestowania ich nowego produktu Nexo Smarty)

+ rozbudowane opcje konfiguracji,
+ możliwość zdalnej kontroli urządzenia,
+ poszczególne aplikacje mogą być blokowane w ustalonych godzinach,
+ ładny dziecięcy wygląd,
+ możliwość lokalizowania urządzenia,
+ nieograniczona lista dozwolonych kontaktów,
+ intuicyjna aplikacja na telefon rodzica[3],

-   trochę słaba bateria – 1 dzień max[4],
- hardware wymaga jeszcze dopracowania – czasem występują problemy z odpowiednim rozpoznaniem miejsca dotknięcia ekranu (choć może to akurat problem jedynie egzemplarza testowego),
-   słaba dokładność lokalizacji

Oprogramowanie Nexo Smarty jest fantastyczne. Rodzic może zdalnie ustawić dni i godziny w jakich dziecko może korzystać z poszczególnych aplikacji. Ja na czas szkoły zostawiłem jedynie telefon i wiadomości. Reszta aplikacji była aktywna przez 2 godziny dziennie w godzinach popołudniowych kiedy byłem w pobliżu Syna i mogłem kontrolować jego poczynania.

Nakładka jak i aplikacja na telefonie rodziców ma możliwość kontroli z kim kontaktuje się nasza pociecha. Po określeniu dozwolonych kontaktów dziecko może zadzwonić i wysłać wiadomość jedynie do tych osób. Połączenia przychodzące oraz wiadomości od zablokowanych w aplikacji numerów lub takich, których w telefonie nie ma są automatycznie odrzucana lub ukrywane bez udziału i świadomości dziecka. W tym wypadku trzeba uważać na wiadomości od operatora aby nie przegapić informacji np. o doładowaniu konta. Trzeba też pamiętać, że nawet brak „+48” może zablokować możliwość połączeń od rodziców. Przydatną funkcją jest możliwość przypisania do kontaktów zdjęć poszczególnych osób dzięki czemu łatwiej wybrać osobę do której w danej chwili Dziecko chce zadzwonić.
 
Kolejną funkcją jest lokalizacja. Telefon wysyła swoje położenie do chmury. Za pomocą aplikacji rodzic może ustalić częstotliwość z jaką to robi jak również prześledzić gdzie znajdowało się dziecko przez cały dzień. Dodatkowo w prosty sposób można ustawić GeoFence: bezpieczny obszar w którym może znajdować się Dziecko. Ja ustawiłem szkołę i dom. Jeśli dziecko opuści ten obszar telefon automatycznie powiadomi rodzica o tym zdarzeniu za pomocą wiadomości tekstowej. Czyli powinienem otrzymać wiadomość kiedy Syn wyjdzie ze szkoły i kiedy dojdzie do domu. Teoria jest świetna, niestety w praktyce nie jest tak różowo. Podłączyłem telefon w domu na noc do ładowania. Rano miałem 6 wiadomości o opuszczeniu przez Bączka (telefon) strefy domowej..?? Szybki przegląd historii i okazuje się, że telefon, mimo iż leżał całą noc na parapecie, przemieszczał się nawet o 100-150m. Po aktualizacji oprogramowania dokładność się poprawiła choć nadal bywało to nawet 100m. Po tygodniu wyłączyłem GeoFence i sprawdzałem położenie wedle własnych potrzeb. Muszę tutaj nadmienić (choć nie wiem czy ma to jakieś znaczenie), że w odległości około 70-100m jest nadajnik konkurencyjnej sieci komórkowej. Pamiętać trzeba również, że dokładność lokalizacji uzależniona jest od tego czy korzystamy jedynie z nadajników telefonii komórkowej czy również z GPS. GPS jest najdokładniejszą technologią lokalizacji urządzeń.
Na urządzeniu preinstalowano aplikację BeSt, opracowaną przez serwis sieciaki.pl, prowadzony przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Fundację Orange. Program udostępnia ponad 100 bezpiecznych stron internetowych dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Ponadto blokuje dostęp do stron spoza katalogu Sieciakowego BeSt, który prowadzony jest przez Fundację Dzieci Niczyje od 2005 roku w ramach serwisu www.sieciaki.pl. Katalog stron podzielony jest na trzy kategorie wiekowe: 3+, 6+, 9+ lat oraz na osiem kategorii tematycznych: 1. Gry i rozrywka; 2. Książka i prasa; 3. Film i muzyka; 4. Edukacja; 5. Kultura; 6. Razem z rodzicami; 7. Czas wolny; 8. Zwierzęta.
 
Przy projektowaniu NEXO smarty główny nacisk położono na bezpieczeństwo dziecka i wartościowe aplikacje, które zapewnią mu prawidłowy rozwój. Nie zapomniano przy tym, że ten smartfon dla młodych musi być funkcjonalny oraz musi się podobać. Dlatego też dziecko może wybrać jeden z dwóch kolorów obudowy: soczystą pomarańczę lub morski błękit. Co ważne, telefon waży zaledwie 140 gramów, dzięki czemu nie podnosi znacząco wagi często przeładowanego dziecięcego tornistra.
 
Ekran o przekątnej 4,5 cala wraz z IPS zapewnia idealne odwzorowanie kolorów i optymalne kąty widzenia. System operacyjny Android 4.4.2 gwarantuje optymalne działanie telefonu, a w połączeniu ze specjalną nakładką systemową sprawia, że telefon doskonale dostosowany jest do wymagań i potrzeb dziecka, ale także rodziców. Kolorowy interfejs to nie tylko ładny i ciekawy wygląd menu, ale też jego wysoka funkcjonalność. Zaś wbudowany wysokiej jakości moduł WiFi, 3G, GPS i Bluetooth zapewniają pełną swobodę komunikacji w bezpieczny i w pełni kontrolowany sposób dzięki modułowi kontroli rodzicielskiej.

Niestety zdażyło nam się, że telefon wypadł Bączkowi z plecaka w szkole. Telefon się rozładował i nie było możliwości dodzwonić się na niego. Lekki stres bo telefon nie nasz - testowy. Po 2 godzinach poszukiwań nagle dzwoni mój Przyjaciel, którego Syn chodzi do tej samej szkoły i mówi, że ma telefon Bączka.
-     Skąd wiesz, że to nasz??
-     Podłączyłem do ładowania, włączyłem i pokazało się Jego zdjęcie.

No tak. Przy ustalaniu profilu można ustawić imię Dziecka i Jego zdjęcie. W naszym przypadku okazało się to zbawienne!! Dzięki Paweł!

Po kilku tygodniach użytkowania tego Smartfona jestem z niego zadowolony. Z jednej strony pozwala mi kontrolować poczynania Syna, a z drugiej jest pełnoprawnym smartfonem z internetem, aplikacjami, radiem, odtwarzaczem mp3 i aparatem. Jest świetnym preludium do rozpoczęcia przygody ze smartfonami. Nie odbiega wyglądem i parametrami od podstawowych modeli smartfonów na rynku przez co dziecko nie wyróżnia się w szkole - nadmierne zainteresowanie byłoby niewskazane z kilku powodów. Bączek jest tym telefonem zachwycony!Przed zakupem jakiegokolwiek telefonu lub smartfona zastanówcie się do czego jest on Waszemu Dziecku tak naprawdę potrzebny? W jakich okolicznościach będzie go używać? Czy samo wraca do domu? Czy samo idzie na zajęcia? Nasz Bączek jeszcze nie. Codziennie jest zaprowadzany i odbierany ze szkoły. Jeździmy z nim na zajęcia dodatkowe.
W naszym przypadku telefon okazał się… zbędny. Nie mieliśmy konieczności sprawdzania czy Syn wrócił do domu. Czy dotarł do szkoły, czy żeby wrócił od kolegi. Sytuacja zapewne zmieni się diametralnie kiedy za kilka miesięcy zacznie sam wracać ze szkoły. To samo podczas wakacji lub ferii kiedy gania po okolicy i ciężko go znaleźć.
Nie zniechęcam, a jedynie próbuje Wam uświadomić, żeby nie kupować telefonu zbyt wcześniej, jeśli nie jest potrzebny. Dla Dziecka przedszkolnego to zupełny bezsens! Dla pierwszoklasisty również! Dopiero 2-3 klasa, kiedy staje się bardziej samodzielne i dostaje klucze na szyję - wtedy przychodzi czas aby się zastanowić nad zakupem.

Szkoda, że nie udało mi się porównać tego telefonu z Wristy no ale cóż. Tak bywa.
Dziękuję firmie NavRoad za udostępnienie smartonu NEXO Smarty do testów.

Macie pytania? Piszcie śmiało.
Ciekaw jestem również Waszego zdania na temat telefonów dla Dzieci.

Polecam też Test Sphero.
[1] Dotyczy Wirsty na podstawie informacji ze strony https://wristy.com/pl/.
[2] LG Kizon oraz Wirsty.
[3] Na Android i iOS.
[4] Na podstawie własnych obserwacji,


Image courtesy of David Castillo Dominici. at FreeDigitalPhotos.netBrak komentarzy:

Prześlij komentarz